8. 12. 2015  Bratislava

16. ročník projektu Henkel Slovensko Slovensku prináša na Slovensko diela zapožičané zo svetových zbierok z Paríža, Grenoblu, Lyonu a Győru.

Veľkolepá výstava diel Gyula Kosice – Hydrokinetik

Komorné aj výpravné realizácie objektov od svetoznámeho výtvarníka Gyulu Kosice sú vďaka spoločnosti Henkel Slovensko prístupné aj verejnosti. Od 27. novembra 2015 do 24. januára 2016 sú vystavené v Galérii mesta Bratislavy v Mirbachovom paláci na Františkánskom námestí 11. Gyula Kosice  je už šestnástym umelcom, ktorého diela predstavuje širokej verejnosti spoločnosť Henkel Slovensko v rámci  projektu Henkel Slovensko Slovensku. Keďže cieľom spoločnosti Henkel je priblížiť umenie ľuďom po celom Slovensku, už po štvrtýkrát bude výstava pokračovať aj na východ. Od 4. februára 2016 do 6. marca 2016 si ju budú môcť pozrieť návštevníci Východoslovenskej galérie Košice na Hlavnej 27 v Košiciach.

Výnimočné diela na výstavu Hydrokinetik sú zapožičané z prestížneho Centra Georgesa Pompidou v Paríži a z múzeí a galérií v Grenobli, Lyone a Győri. Jedná sa o prvú samostatnú výstavu tohto autora na území strednej Európy. Spoločnosť Henkel tak opäť nadväzuje na úspešné ročníky projektu, ktorý prispieva k podpore slovenskej kultúry. Každý rok predstavuje významné osobnosti so slovenskými koreňmi z oblasti umenia, ktoré sa stali pojmom v medzinárodnom meradle.

„Som rád, že projekty Henkel Slovensko Slovensku sa stali peknou tradíciou a každoročne sa tešia veľkému záujmu médií a odbornej či laickej verejnosti. Od roku 1999, kedy prišla spoločnosť Henkel Slovensko s myšlienkou každoročne predstavovať širokej verejnosti známych slovenských rodákov z oblasti výtvarného umenia, sme uviedli 15 zvučných mien a medzi nimi aj jednu ženu. O tom viac som rád, že po štvrtýkrát sa nám darí uviesť výstavu aj v ďalších slovenských mestách a priblížiť ju tak viac ľuďom,“ povedal Christian Schulz, prezident Henkel Slovensko.

„Ide o najdlhšie trvajúci výtvarný projekt realizovaný na Slovensku s komerčným partnerom,“ povedal riaditeľ Galérie Mesta Bratislava Ivan Jančár.
„V šestnástom pokračovaní unikátneho a mimoriadne úspešného projektu Henkel Slovensko Slovensku sa predstavuje výstavný projekt popredného umelca Gyulu Kosice. Výnimočná výstava v Galérií Mesta Bratislava približuje tohto umelca – jeho osobnosť, osobitosť myslenia a tvorbu v podobe sústredenej kolekcie 27 sochárskych realizácií a objektov. Výstava prináša základný obrys vývoja tvorby Gyulu Kosice od prvých geometrických prác (hnutie MADÍ) od 40. rokov 20. storočia, cez koncept Hydropriestorového mesta (manifest, 1971) až po súčasné podoby tvorby. Odprezentované sú aj jeho kľúčové práce vo verejnom priestore z Argentíny, Uruguaja, Južnej Kórei a Slovenska,“ hovorí kurátor výstavy a autor sprievodnej publikácie Vladimír Beskid.

Gyula Kosice

Kosice je argentínsky multimediálny umelec, ktorý sa narodil v Košiciach v roku 1924. Žije a tvorí v Buenos Aires, kde má vlastné múzeum. Je to sochár, teoretik a vizionár novej inžinierskoplastickej estetiky. Patrí k pionierom geometrickej abstrakcie, konkretizmu a op-artu. Kosice rozvíja predovšetkým vlastnú koncepciu dynamického, mobilného umenia so zapojením fenoménu svetla (luminoskulptúry) alebo vody (hydrokinetizmus). Uprednostňuje netradičné materiály: hliník, polyester, sklenené trubice, plexisklo, elektrické svetlo, neóny a najmä prítomnosť a prúdenie vody. Gyula Kosice je medzinárodne uznávaným umelcom v oblasti geometrie a kinetiky. Bol pozvaný na najvýznamnejšie svetové prehliadky a výstavy Bienále Sao Paulo, Bienále Benátky, Documenta Kassel, Bienále Montevideo a EXPO Zaragóza. V roku 2013 bol zahrnutý do stálej expozície Multiple Modernities v Centre Pompidou v Paríži. Gyula Kosice je čestným občanom mesta Buenos Aires a mesta Košice.

Tlačové správy (77,18 KB)

Tlačová konferencia pri príležitosti 16. Ročníka výstav Henkel Slovensko Slovensku (zľava: Ivan Jančár, riaditeľ Galérie mesta Bratislavy, Vladimír Beskid, kurátor výstavy, Veronika Poláková, tlmočníčka, Christian Schulz, prezident Henkel Slovensko, Juraj Lackovič, bývalý prezident Henkel Slovensko a autor myšlienky projektu Henkel Slovensko Slovensku, Simona Mištíková, organizátorka tlačovej konferencie)

Otvorenie výstavy Gyulu Kosice – Hydrokinetic (zľava: Vladimír Beskid, kurátor výstavy, Christian Schulz, prezident Henkel Slovensko, Juraj Lackovič, bývalý prezident Henkel Slovensko a autor myšlienky projektu Henkel Slovensko Slovensku, Ivan Jančár, riaditeľ Galérie mesta Bratislavy)

Vstup na výstavu v Galérii mesta Bratislavy, v Mirbachovom paláci

Christian Schulz, prezident Henkel Slovensko, Juraj Lackovič, bývalý prezident Henkel Slovensko a autor myšlienky projektu Henkel Slovensko Slovensku, Nataša Floreanová, umelkyňa v rámci 15. ročníka projektu Henkel Slovensko Slovensku (zľava doprava)