Objavte značky z našich obchodných divízií Adhesive Technologies a Consumer Brands.
Príbeh lepenia vecí dohromady začína veľmi dávno. Prvé lepidlo možno vystopovať pred 200 000 rokmi, keď prví ľudia vyrábali lepidlá z brezovej miazgy. Z generácie na generáciu boli nové lepiace hmoty testované a vylepšované - vrátane lepidiel na báze rastlín a minerálov, ako aj lepivých látok vyrobených z kostí zvierat a rýb.
Dnes lepidlá nelepia veci len k sebe. Uchovávajú potraviny čerstvé a ochladzujú mobilné telefóny. Umožňujú vyrábať ľahšie autá a stavať udržateľné mrakodrapy. A kreatívnym remeslám vdychujú nový život a dávajú im nové možnosti.
Moderné lepidlá tiež otvárajú spôsoby, ako šetriť zdroje, znižovať emisie, podporovať recykláciu a zaistiť bezpečnosť ľudí. Lepidlo preto nemá len dlhú minulosť, má tiež veľkú úlohu pri budovaní lepšej budúcnosti.
Inovujeme s partnermi naprieč odvetviami, aby sme vytvorili riešenia pre najväčšie výzvy sveta - ako sú zmena klímy, nedostatok zdrojov a potreba udržať ľudí zdravých.
Ulla Hüppe, Head of Sustainability Adhesive Technologies at Henkel
Lepidlo spája veci viac ako 200 000 rokov - ale moderné lepidlá dokážu oveľa viac. Inovátori urobili za posledných 100 rokov revolúciu v týchto technológiách. V roku 1923 začala spoločnosť Henkel predávať lepidlá na báze zemiakovej múky. Do päťdesiatych rokov minulého storočia naši vedci vytvorili portfólio takmer 1 000 špecializovaných lepidiel na neuveriteľný rozsah použití.
Toto portfólio urýchlilo transformáciu každodenného života v šesťdesiatych rokoch minulého storočia. Urbanizácia a chladenie vytvorili vzmáhajúci sa trh s pohodlne balenými potravinami. V roku 1960 lepidlá Technomelt na balenie umožnili udržať potraviny čerstvé a bezpečné dlhšie. Lepidlá Technomelt Cool tiež šetria energiu a znižujú emisie, pretože sa nastavujú pri oveľa nižšej teplote ako typické baliace lepidlá.
V 80. a 90. rokoch si ľudia čoraz viac uvedomovali environmentálne a sociálne výzvy - a lepidlá ponúkali riešenia. V roku 1988 napríklad produkt Loctite Purbond umožnil staviteľom používať drevo namiesto betónu. Spoločnosť Henkel zohrala priekopnícku úlohu pri odstraňovaní toluénu z lepidiel, ktoré je možné zneužívať ako omamné látky. A slávne lepidlá Pritt prešli z prísad na báze oleja na receptúry na báze zemiakového škrobu.
Keď digitalizácia v roku 2000 zmenila svet, vedci z oblasti lepidiel rýchlo vyvinuli inovácie pre počítače a inteligentné zariadenia. Patria sem špeciálne lepidlá, ktoré prenášajú teplo mimo súčiastok a batérií, aby udržali zariadenia v chlade - a zaistili bezpečnosť používateľov. Tieto materiály tiež umožňujú výrobcom automobilov efektívnejšie a udržateľnejšie vyvíjať a vyrábať vysokovýkonné elektrické vozidlá.
Lepidlá formovali minulosť. Teraz formujú budúcnosť. Posun k ľahším automobilom, ktoré produkujú menej emisií, podporuje zvýšené používanie lepidiel a funkčných náterov. Medzitým lepidlá na biologickej báze vyrobené z rastlín namiesto fosílnych materiálov posilňujú udržateľnosť vo všetkých odvetviach. V celej histórii ľudstva pomohli lepidlá riešiť kľúčové sociálne a environmentálne výzvy. A ďalšie kapitoly príbehu môžu byť doteraz tie najdôležitejšie.
Spoznajte históriu adhezívnych technológií
Spoločnosť Henkel začala vyrábať lepidlá
Spoločnosť Henkel vyrába lepidlo po prvýkrát - kvôli nedostatku lepidiel potrebných na uzavretie obalov svojich výrobkov. O rok neskôr začala spoločnosť predávať lepidlá na báze zemiakov značiek Mala a Tapa.
Pokrok lepidiel
Na trh je uvedené lepidlo rozpustné v studenej vode Mala Henkel-Leim kaltwasserlöslich. Jeho zloženie vylučuje potrebu ohrievať vodu, čo zmenšuje spotrebu energie a súvisiace emisie.
Prvá lepiaca tyčinka na svete
Slávna lepiaca tyčinka Pritt sa prvýkrát dostáva na police obchodov. Jej obal je založený na ľahko použiteľnom zákrutovom mechanizme z aplikátorov na rúže a lepidlo je bez obsahu rozpúšťadiel.
Udržateľná inovácia v balení potravín
Spoločnosť Henkel uvádza na trh Liofol UK 7500, prvú generáciu polyuretánových lepidiel bez obsahu rozpúšťadiel na balenie potravín.
Dláždenie cesty k modernej špičkovej drevenej stavbe
Lepidlá Loctite Purbond umožňujú stavebníkom používať stavebné materiály vyrobené z dreva. Tieto obnoviteľné materiály môžu nahradiť betón, wktorý pri výrobe vytvára veľa emisií.
Vývoj lepiacej tyčinky Pritt
Tyčinky Pritt prechádzajú z prísad na báze oleja do receptúry na báze zemiakového škrobu. O sedem rokov neskôr sú všetky lepiace tyčinky Pritt zložené z najmenej 90 percentách prírodných zložiek.
Lepidlá neobsahujúce toluén
Spoločnosť Henkel získava ocenenie od vlády v Čile za prínos priekopníckych lepidiel, ktoré neobsahujú toluén - ktoré je možné zneužiť ako opojnú látku.
Redukcia odpadu vďaka dávkovaciemu systému
Na trh je uvedený dávkovací systém pre univerzálne lepidlo Loctite Control. Dávkovacie tlačidlá na bočnej strane fľaše uľahčujú používanie lepidla a znižujú množstvo odpadu.
Dibondové etikety na výrobkoch
Spoločnosť Henkel uvádza na trh Technomelt EM 325-21, ktorý umožňuje odlepenie etikiet z PET plastových fliaš. To zlepšuje mieru recyklovateľnosti a kvalitu recyklovateľného materiálu, pretože z fľaše sa odstráni viac ako 98 percent lepidla.
Ocenenie za biomateriál
Korekčné valčeky ECOmfort vyrobené z 89% prírodného plastu vyhrávajú na veľtrhu Hannover Messe 2010 ocenenie „Biomateriál“.
Prínos pre existeniciu ľahkých automobilov
Naše technológie na znižovanie hluku a vibrácií v automobiloch, známe ako Liquid-Applied Sound Deadeners, sú príkladom toho, ako naše inovácie vytvárajú hodnotu pre našich zákazníkov. Tekutý materiál sa nanáša na podlahu, dvere alebo strechu karosérie automobilu a je až o 20 percent ľahší ako bitúmenové rohože, ktoré sa bežne používali predtým. Vďaka tomu sú vozidlá ľahšie, takže spotrebúvajú menej paliva a produkujú tak menej CO2.
Tepelný manažment v elektronickej mobilite
Spoločnosť Henkel predstavuje svoje nové technológie, ktoré umožňujú nákladovo efektívnu rozsiahlu montáž a celoživotnú ochranu architektúr batérií elektrických vozidiel. Tieto riešenia zahŕňajú výplne medzier a lepidlá tepelného rozhrania, ktoré zaisťujú bezpečnú a efektívnu tepelnú správu článkov a modulov batérie.
Zvýšenie recyklovateľnosti jednorazových výrobkov
Platforma technologických produktov EPIX je predstavená na európskom trhu a ponúka spotrebiteľom životaschopné alternatívy papiera k plastom a iným materiálom na jedno použitie pre potraviny a nepotravinárske výrobky-od čalúnených poštových zásielok po papierové poháre a zásobníky na potraviny.
Obnoviteľné rastlinné zložky
Spoločnosť Henkel vyvíja na svete prvé biologicky založené polyuretánové tavné lepidlo na montáž elektronických zariadení. Technológia Loctite je vyrobená zo 60 percent z obnoviteľných rastlinných zložiek.