VÝSKUM A VÝVOJ

Žena v laboratóriu

S našimi inovatívnymi produktmi, ktoré sme za roky uviedli na trh, ako napríklad prvý moderný prací prostriedok, prvý tekutý vlasový šampón či prvý sprej na vlasy, sme súčasťou každodenného života miliónov ľudí na celom svete. Spoločnosť Henkel sa môže pochváliť bohatou históriou inovácií, ktoré neraz spôsobili revolúciu na trhu, a v tejto tradícii pokračujeme až do súčasnosti. Preslávili sme sa ikonickými značkami ako Persil či Schwarzkopf, ktoré boli a sú výsledkom použitia špičkových technológií.


Vychádzame z podrobných poznatkov a znalostí o zmenách v spotrebiteľskom správaní a trendoch. Výsledkom kontinuálnych dlhoročných investícií do výskumu a vývoja je bohatstvo našich poznatkov a patentov. Medzinárodný výskumný tím divízie Consumer Brand v spolupráci s univerzitami a ďalšími výskumnými inštitúciami neustále vyvíja inovatívne produkty, ktoré prinášajú radosť našim zákazníkom a spotrebiteľom a častokrát prevyšujú ich očakávania.

KĽÚČOVÉ OBLATI VÝSKUMU A VÝVOJA

Výskumné laboratórium divízie Consumer Brands

Naše výskumno-vývojové aktivity profitujú z výhod našej špeciálnej pozície ako multiproduktovej platformy. Výsledkom je jedinečná synergia, ktorá vychádza z podobného zamerania výskumu a vývoja v oblasti prípravkov na vlasy a textílie. Riešením spoločných problémov a technologických otázok v oblasti surovín, receptúr, obalov a výrobných postupov dokážeme prinášať nové technológie a receptúry, ktoré sú základom produktových inovácií na trhoch vo všetkých oblastiach, v ktorých pôsobíme.

Vlasy – veľmi špeciálne vlákno

Viditeľná časť vlasu, vlasové vlákno, nie je živé tkanivo. Živé vlasové korienky sa nachádzajú hlboko v pokožke hlavy a vytvárajú zložité „miniorgány“, ktoré sa skladajú z rôznych typov buniek. Skúmaním biologických procesov v korienkoch dokážeme vyvinúť špecifické výrobky na starostlivosť o vlasy, ktoré nielen vyživujú vlasové vlákno, ale zároveň podporujú aj živú časť vlasu – vlasový korienok – a jej charakteristické funkcie. Vďaka využitiu nedávno vyvinutého rekonštruovaného modelu tkaniva vlasového korienka dokážeme vyhodnotiť optimálne kombinácie bioaktívnych látok.

Pokožka – naša ochrana pred externým prostredím

Tak ako všetky živé organizmy, aj naša pokožka starne a časom stráca svoju funkčnosť. Naše inovatívne kozmetické výrobky pomáhajú obnoviť jej funkčnosť a vďaka novým kombináciám bioaktívnych látok účinne bojujú proti prejavom starnutia. Naše podrobné znalosti pokožky spolu s tkanivovými modelmi nám umožňujú vyvíjať vysokoúčinné výrobky pleťovej kozmetiky. Našim zákazníkom prinášame výrobky, ktorých účinky sú overené klinickými skúškami.

Od polovice 80. rokov sa úspešne venujeme vývoju alternatívnych metód, ktoré využívame na skúmanie vplyvu našich výrobkov a ich jednotlivých zložiek na biologické organizmy.

Kým v minulosti sa na tento účel používali techniky jednoduchej kultivácie buniek, odborníci spoločnosti Henkel za posledných tridsať rokov vyvinuli komplexné trojrozmerné tkanivové modely. Vďaka týmto novým nástrojom sa výskum výrazne priblížil praxi.

Na vytvorenie modelov tkanív, ktoré predstavujú ľudskú pokožku, sa príslušné bunky množia a následne prenášajú do špeciálne navrhnutých kultivačných zariadení. Vedci dekódujú signálne cesty, ktoré umožňujú interakciu medzi bunkami, a následne vytvoria funkčný model pokožky. Po niekoľkých dňoch v kultivačnom zariadení je kožné tkanivo pripravené na laboratórne použitie na účely výskumu a vývoja. Používame dva typy modelov kožného tkaniva: model kože v celej hrúbke a model čistého epidermálneho tkaniva.

Tieto modely sa potom používajú pri skúmaní pôsobenia kozmetických látok na ľudskú pokožku a oko. Okrem toho sa používajú aj pri skúmaní a analýze možných genotoxických účinkov chemických látok. Ďalšou oblasťou výskumu, v ktorej sa tieto modely využívajú, je citlivosť pokožky.

Phenion® Full-Thickness Skin Model je exkluzívnym produktom laboratórií spoločnosti Henkel, ktorý sa skladá z epidermy, najvrchnejšej vrstvy ľudskej kože, a z dermy, ktorú tvoria primárne ľudské bunky. Tento model je komerčne dostupný. Viac informácií nájdete na stránke www.phenion.com

1844158
Open Slideshow
Meranie kožného mazu na čele

Meranie kožného mazu na čele

Open Slideshow
Meranie pružnosti pokožky

Meranie pružnosti pokožky

Open Slideshow
Test kompatibility s pokožkou

Test kompatibility s pokožkou

Open Slideshow
Meranie kožných pórov

Meranie kožných pórov

Open Slideshow
Pohľad do kože pomocou konfokálnej laserovej skenovacej mikroskopie

Pohľad do kože pomocou konfokálnej laserovej skenovacej mikroskopie

Open Slideshow
Meranie vlhkosti pokožky

Meranie vlhkosti pokožky

Open Slideshow
Štandardizované zobrazovanie tváre s vysokým rozlíšením

Štandardizované zobrazovanie tváre s vysokým rozlíšením

Pred uvedením na trh sa všetky naše produkty posudzujú v rámci komplexných klinických štúdií, ktoré hodnotia ich účinnosť a kompatibilitu. Naše štúdie vychádzajú z medzinárodne uznávaných štandardov klinického skúšania, ako aj z hodnotenia účastníkov štúdie. Účastníkov štúdií vyberáme podľa typu pokožky, typu vlasov, spotrebiteľských návykov atď. Pri štúdiách spolupracujeme tiež s dermatológom, ktorý vypracuje ich osobnú anamnézu.

Klinické štúdie prebiehajú v špeciálne vybavených laboratóriách, v ktorých sa zisťuje napríklad kompatibilita nového produktu s ľudskou pokožkou. Pri testovaní kompatibility používame všeobecne uznávané metódy a postupy.

Pozitívne účinky produktov na hydratáciu, obsah kožného mazu či funkčnú bariéru kože sa zisťujú pomocou najmodernejších prístrojov a zariadení, ktoré umožňujú vykonávať biofyzikálne merania.

Na overenie pozitívnych účinkov na drsnosť pokožky či tvorbu vrások sa používajú bezkontaktné zobrazovacie techniky. Pružnosť pokožky sa meria pomocou špeciálnych zariadení, ktoré dokážu zmerať spevňujúce účinky našej pleťovej kozmetiky. Pomocou špeciálneho mikroskopu dokážeme merať účinok produktu na hrúbku epidermy aj na spojivo medzi ňou a dermou.

Udržateľné obaly – smerom k obehovému hospodárstvu

Obaly sú nevyhnutnou súčasťou života v modernom svete. Bez nich by sa väčšina výrobkov pokazila alebo poškodila ešte skôr, než sa dostanú do predajní. Pri riešení problematiky trvalej udržateľnosti v oblasti obalov zohrávajú kľúčovú úlohu ich dizajnéri. Od lepšieho využívania recyklovaných materiálov pri ich výrobe až po jednoduchšie recyklovanie obalov po použití: Títo odborníci navrhujú obaly, ktoré nielen chránia výrobky, ale zároveň prispievajú k ochrane našej planéty.

Medzi najnovšie príklady z nášho portfólia v tejto oblasti patria výrobky značky all® free clear eco v Severnej Amerike – ultrakoncentrovaný tekutý čistiaci prostriedok v balení zo 100 % recyklovaných plastov, výrobky Pril Strong & Natural, ktoré sa dodávajú v recyklovateľných baleniach s náhradnou náplňou, či tuhý šampón značky Schauma v recyklovateľnom papierovom obale.

Naša globálna výskumno-vývojová sieť


Consumer Brands R&D Locations